Ūdas arba Agarmedis yra vienas iš brangiausių neapdorotų kvapų pasaulyje, ši brangi pelėsiu užkrėsta mediena dažnai vadinama „skystu auksu“. Šis labai geidžiamas prabrangus aliejus gaunamas iš Pietryčių Azijos agaro medžio. Oud arba Oudh arabiškai reiškia „medžio riebalai“.
KAS YRA ŪDAS?
Viena iš 15 skirtingų Agarmedžio rūšių, dar žinoma kaip Akvilaria, auga daug kur Pietryčių Azijoje. Kai medis užsikrečia specifiniu parazitiniu pelėsiu (Phialophora parasitica), medis reaguoja gamindamas šią prabangią muskuso kvapo dervą. Ši kvapni derva išsiskiria kaip agarmedžio gynybinio mechanizmo produktas, skirtas apsisaugoti susižeidus. Norint išgauti gryną ūdo aliejų, jo derva yra distiliuojama arba lydoma.
ŪDO ALIEJAUS PAKLAUSA
Ūdas gavo savo pavadinimą „skystas auksas“ dėl jo retumo, didelės paklausos ir sudėtingumo jį nuimti. Šis retas reiškinys pasitaiko tik ant 2% agarmedžių, tai ne tik maži aliejaus ištekliai, bet ir išeikvojami medžiai norint jį išgauti. Apskaičiuota, kad metinė ūdo rinka yra apie 6–8 mlrd. dolerių, o jos vertė dažnai yra pusantro karto didesnė už aukso vertę. Dėl šios ribotos pasiūlos, sukurta didžiulė paklausa ir kilogramo kainos yra didesnės nei aukso. „Forbes“ pranešė, kad ūdo aliejus gali kainuoti iki 5000 dolerių už svarą (0,45 kg). Šios medienos kokybė lemia jos kainą, nes natūraliai susidaręs ūdo aliejus yra brangesnis nei pagamintas naudojant dirbtinai sukėlus pelėjimo procesą. Tokiose vietose kaip Honkongas atsirado juodoji brakonieriavimo rinka. Brakonieriai skatina Ūdo aliejaus gamybą smulkindami medžio pagrindą arba gręždami į jo kamieną, kad suaktyvintų agarmedžio gynybos mechanizmą.
KUO KVEPIA ŪDAS?
Koks paslaptingas ir geidžiamas šis kvapas bebūtų, kiekvienas ūdo kvapo nešiotojas apibūdina jį skirtingai. Šio aliejaus kūrimo sudėtingumas atskleidžiamas per nuolat besikeičiantį aromatą tiems, kuriems pasisekė jį išbandyti. Jausmingas, dūminis, saldus ir šiek tiek rūgštus kai kuriems – šis paslaptingas kvapas yra toks pat unikalus, kiek brangus. Neapdoroto pavidalo žaliavinio ūdo aromatas skirsis priklausomai nuo jo kilmės. Kvapo svyravimai ir niuansai gali skirtis atsižvelgiant į medžių auginimo klimatą, medžių amžių, distiliavimo ir senėjimo metodus. Kaip gili ir ilgai išliekanti nata, ūdas dažniausiai naudojamas kaip pagrindinė sudėtingos kompozicijos nata, nes ji išlieka ant odos arba ore ilgai po viršutinių ir vidurinių natų. Šis viliojantis agarmedžio aliejus suteikia kvapui šilumos ir gilumo, sukurdamas afrodiziakus primenančias savybes.
Mūsų Aksominės rožės ir agarmedžio namų kvapuose ir žvakėse kaip pagrindas naudojamas ūdo aliejus, vidurinėse natose atsiskleidžia rožės ir našlaitės, o avietės ir gvazdikėliai suteikia žavesio viršutinei natai. Mūsų ūdo bazė nuostabiai susimaišo su šviesiu santalu ir juoduoju gintaru, kad sukurtų švelnų, jausmingą kvapą, kuris yra seksualus, tačiau vyriškas. “Aksominė rožė ir agarmedis” primena tas subtilias akimirkas klaidžiojant po rožių sodą tarp paslaptingų medžių.